Skip to main content

Zawisza Czarny

Stalowy, trzymasztowy szkuner sztakslowy Związku Harcerstwa Polskiego. Pierwszym ZAWISZĄ CZARNYM był zakupiony w 1934 roku przez Związek Harcerstwa Polskiego szwedzki szkuner PETREA, zbudowany w 1901 roku. Pierwszy ZAWISZA CZARNY (ex SCHWARZER HUSAR) był drewnianym trzymasztowym szkunerem gaflowym należącym również do Związku Harcerstwa Polskiego. Ok. 432 m2powierzchni żagli, 37,6 m długości całkowitej, 8,1 m szerokości, 3,1 m zanurzenia, 395 ton wyporności. Zbudowany w 1901 roku przez stocznię I.E. Holma, A.K.Gustafssons w RAA (Szwecja), jako żaglowiec frachtowiec PETREA o takielunku trzymasztowego szkunera gaflowego.

Dzisiejszy jest jednostką zbudowaną na bazie statku rybackiego CIETRZEW, zbudowanego w 1952 roku, przebudowany powtórnie i przedłużony w 1967 roku. Statek charakteryzuje się bardzo silną budową.

Zawisza Czarny uczestniczył w wielu regatach Cutty Sark. Stanowią one uzupełnienie jego podstawowej formy działania, jakim są rejsy po wodach Bałtyku, zwykłe dwutygodniowe, organizowane dla młodzieży harcerskiej.

W 1984 roku, w czasie regat atlantyckich, żaglowiec wsławił się przeprowadzeniem brawurowej akcji ratowniczej w bardzo trudnych warunkach pogodowych, w rejonie Bermudów, ratując część załogi żaglowca MARQUES, który zatonął tam w niespodziewanym i niezwykle gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład ZAWISZA pozostał nadal w rejonie wypadku, poszukując ofiar, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru. Na Bermudach - dokąd zawinął żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów.
 DANE TECHNICZNE
Rok budowy: 1952 Pow. żagli: 625 m2
Typ: szkuner sztakslowy Tonaż: 164 BRT
Dł. max: 42,7 m  Załoga: 46 osób  
Dł. kadłuba: 36,1 m Armator: Związek Harcerstwa Polskiego

Wys. max: brak danych m Materiał konstrukcyjny: stal  
Szerokość: 6,7 m Budowniczy: Stocznia Gdańska
Zanurzenie: 4,5 m  Silnik: 390 KM, Diesel

 |  Zaglowce

Latest Videos