Ożaglowanie rejowe
Ożaglowanie rejowe - prostokątny lub trapezowy żagiel rozpięty poniżej poziomej belki zwanej reją, reja zamocowana jest do masztu poprzecznie do osi podłużnej żaglowca, żagle rejowe mogą być obracane wokół masztu w niewielkim zakresie (do kilkudziesięciu stopni) tym samym żaglowiec z ożaglowaniem rejowym nie może pływać ostro pod wiatr.

W ożaglowaniu rejowym stosuje się zazwyczaj wysokie maszty z kilkoma piętrami rej. Odmianą ożaglowania rejowego jest ożaglowanie parawanowe, w którym na maszcie znajduje się pojedynczy czworoboczny, wydłużony w pionie żagiel. Ten typ ożaglowania zastosowano na R/V "Oceania".

Ożaglowanie skośne

Ożaglowanie bermudzkie (Marconi) - trójkątny żagiel rozpięty między masztem i bomem, obecnie najbardziej rozpowszechniony (w zasadzie jedyny stosowany) rodzaj ożaglowania, umożliwia żeglowanie zarówno z wiatrem jak i bardzo bardzo ostro pod wiatr (zobacz też: Bermudy)
Ożaglowanie gaflowe - czworokątny żagiel rozpięty z boku masztu pomiędzy poziomym bomem na dole i ukośnym gaflem (lub rożcem) na górze, gafel opiera się o masz piętą

Ożaglowanie gaflowe z topslem
- odmianą żagla gaflowego jest żagiel gaflowy z topslem.
Ożaglowanie łacińskie
- trójkątny żagiel rozpięty poniżej długiej ukośnej rejki, rejka zamocowana jest jednym końcem w okolicy dziobu.
Ożaglowanie arabskie - zbliżone do łacińskiego, rejka nie schodzi tak nisko przy dziobie łodzi (zobacz też: Arabia).Ożaglowanie rozprzowe
- czworokątny żagiel zamocowany z boku masztu i rozpięty dzięki rozprzy, która biegnie od masztu (na dole) po przekątnej żagla do jego narożnika (na górze).
Ożaglowanie lugrowe - czworokątny żagiel rozpięty pomiędzy rejką na górze a bomem na dole, rejka zamocowana jest do masztu ukośnie i niesymetrycznie, żagiel lugrowy może również nie mieć bomu.
Ożaglowanie lugrowe chińskie - odmianą żagla lugrowego jest żagiel lugrowy chiński (zobacz też: dżonka).


Ożaglowanie guari (huari)Kleszcze kraba


   
Ożaglowanie polinezyjskie - żagiel rozpięty pomiędzy dwoma łukowatymi drzewcami złączonymi jednym końcem (wyglądem przypominają kleszcze kraba) i zamocowanymi do stosunkowo niskiego masztu, wspólny koniec drzewc zamocowany jest w okolicy dziobu (zobacz też: Polinezja).

Ożaglowanie nowogwinejskie
- kształt żagla taki jak żagla polinezyjskiego z tą różnicą, że kleszcze wpólnym końcem zamocowane są w pobliżu podstawy masztu (zobacz też: Nowa Gwinea).Ożaglowanie hawajskie
- kleszcze ukształtowane są z jednego łukowatego drzewca i masztu (zobacz też: Hawaje, USA).

InneOżaglowanie melanezyjskie - prostokątny żagiel rozpięty pomiędzy dwoma drzewcami przebiegającymi skośnie od środka łodzi na zewnątrz w kierunku rogów żagla (zobacz też: Melanezja).Ożaglowanie nowozelandzkie - trójkątny żagiel rozpięty pomiędzy drzewcami jak w żaglu melanezyjskim (zobacz też: Nowa Zelandia).
Źródło: www.pl.wikipedia.org