• budynki w Wielkiej
    witaj w
    Krainie Wielkich Jezior

    "Ląd został stworzony, aby zapewnić miejsce dla łodzi, które mogą odwiedzać" - Brooks Atkinson

Węzły


Supeł
Węzeł zwykły (podrubka ósemki)
Najprostszy z węzłów. Stosowany najcząściej do zablokowania linki w otworze.
Jeśli mocno zaciśnięty to jest trudny do rozwiązania.



Ósemka
Węzeł ósemkowy, ósemka pojedyncza.
Najczęściej używany jako zabezpieczenie przed wysunięciem się liny z bloku lub kipy.
Często stosowany na końcach szotów, robiony na fale miecza lub fale płetwy sterowej, przy jednoczesnym stosowaniu "piesków".


Płaski prosty
Węzeł płaski
Jest przeważnie stosowany do refowania. Znajduje również zastosowanie przy łączeniu dwóch lin o zbliżonych średnicach.
Stosowany przy silnych obciążeniach zaciska się ale jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy energiczne szarpnięcie końcówek jednej liny. Nie należy nim łączyć lin o różnych grubościch, ponieważ koniec cieńszej liny pod obciążeniem wysunie się z węzła.


BABSKI
Węzeł babski
Nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski nazwano "babskim" (nie będę pisał kto go najczęściej wiąże). Nie zaleca się do stosowania - jest niepewny w pracy i trudny do rozwiązania po zaciśnięciu.


REFOWY
Węzeł refowy
Stosowany do łączenia dwóch lin o zbliżonych średnicach w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie znajduje przy zawiązywaniu np. worka żeglarskiego czy sznurowadeł. Nie służy natomiast do refowania!


SZOTOWY
Węzeł szkotowy, holowniczy, oczkowy, żaglinowy, flagowy pojedynczy
Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Nie należy go jednak stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na szarpanie i o gładnkich, śliskich powierzchniach.


BRAMSZOTOWY
Węzeł bramszotowy, szotowy podwójny, oczkowy podwójny
Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Pewniejszy w pracy niż węzeł szotowy, może przenosić większe obciążenia, jest też odporny na szarpanie.


FLAGOWY
Węzeł flagowy
Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu (wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał). Konstrukcja węzła flagowego oparta jest na węźle szotowym.


RATOWNICZY
Węzeł ratowniczy, pętlowy, bosmański, bezpieczny
Węzeł używany jest bardzo często, a umiejętność sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być także użyty do połączenia dwóch lin. Jednak typowe zastosowanie to zabezpieczenie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu.


WYBLINKA
Węzeł wyblinkowy, wantowy, drabinkowy, drabkowy
Węzeł używany do wiązania liny na linie lub przedmiocie o wiekszej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno trzyma, po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, przy szarpaniu może przetrzeć linę, dlatego nie należy go używać do cumowania.


KNAGOWY
Węzeł knagowy, mocowany na knadze, knagowy na martwo
Węzeł knagowy znajduje zastosowanie przy mocowaniu : szotów, fałów, cum na knadze, podwójnym polerze lub kołku. Prawidłowo zawiązany powinien zaczynać się od podwójnego owinięcia na knadze


ZWIĄZ WANTOWY
Węzeł łącznikowy, wantowy
Służy do łączenia dwóch lin o różnych średnicach wytrzymując duże obciążenia. Jak sama nazwa wskazuje można go zastosować do awaryjnej naprawy wanty. Węzeł nadaje się przede wszystkim do stosowania na linach włókiennych.


PÓŁSZTYK
Chwyt zabezpieczony, półsztych, półwęzeł
Służy najczęściej do zabezpieczania innych węzłó używanych do cumowania. Uwaga - nie należy jednak cumować przy użyciu półsztyku!


CUMOWNICZY ZWYKŁY
Węzeł cumowy, narzutowy, palowy podwójny
Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt chroni linę od przecierania się.


SZTYK
Węzeł palowy, dwa półwęzły, dwa półsztychy
Jest najprostszym węzłem używanym do cumowania na palu lub do pierścienia. Znajduje również zastosowanie przy zakańczaniu innych węzłów do cumowania.

>

30.000+

Populacja

128k

m2 powierzchni

5k

Zrealizowanych programów

400 mln

Rocznego budżetu